Czcionki:
Kontrast:

Mobilność w regionie

Miasto zrównoważonej mobilności

OPRACOWALIŚMY PLAN ZRÓWNOWAŻONEJ MOBILNOŚCI SUBREGIONU ZACHODNIEGO

Logotypy unijne

Sfinansowano w ramach reakcji Unii na pandemię COVID-19

Chcemy poprawić i ułatwić mobilność mieszkańców, dlatego powstał dokument strategiczny, który objął rejon miast Rybnika, Żor, Wodzisławia Śląskiego, Jastrzębia-Zdroju, Raciborza oraz gmin sąsiednich.

Przygotowany Plan Zrównoważonej Mobilności ma służyć poprawie mobilności mieszkańców. Pozwoli on lepiej wykorzystać istniejącą infrastrukturę, planować rozbudowę systemu transportowego, utrzymywać jego wysoką jakość, a także koordynować inwestycje. Dzięki dokumentowi łatwiej jest zaplanować przyjazną dla ludzi przestrzeń. Chcemy zadbać o większą wygodę i bezpieczeństwo wszystkich uczestników ruchu.

Przygotowany dokument ma przyczynić się także do zmniejszenia negatywnego wpływu transportu na środowisko, takiego jak: zanieczyszczenie powietrza, hałas czy emisja gazów cieplarnianych. Warunkiem tych zmian jest zwiększenie roli środków transportu przyjaznych środowisku, do których należą: transport publiczny, rowery, komunikacja piesza, transport elektryczny.

Wprowadzenie w życie Planu to również większe bezpieczeństwo wszystkich użytkowników dróg: kierowców, pasażerów, pieszych, rowerzystów czy osób z niepełnosprawnościami. Zrównoważona mobilność oznacza zarówno dobre drogi, równe chodniki uwzględniające wygodę wszystkich użytkowników (m.in. niskie krawężniki) i ścieżki rowerowe jak też poprawę dostępu do transportu publicznego dla jak największej liczby mieszkańców. Wszystkie te elementy mają podnieść jakość życia mieszkańców i poprawić wydajność i efektywność transportu osób i towarów.

Wspólnie decydowaliśmy o tym jak poruszać się po regionie

Plan Zrównoważonej Mobilności tworzony był wspólnie z mieszkańcami i samorządowcami. Udział mieszkańców w jego przygotowaniu był podstawowym założeniem całego dokumentu. Przygotowywany dokument był konsultowany z mieszkańcami na trzech etapach. Udział w konsultacjach pozwolił określić z jakimi problemami komunikacyjnymi mierzą się na co dzień mieszkańcy a także przybliżył ich opinię na temat sposobów usprawnienia codziennych podróży.

Dowiedz się więcej o Planie Mobilności


Zrównoważona mobilność

Zrównoważona mobilność

 


Plan mobilności

Plan mobilności

 


Przeczytaj analizy, raporty i podsumowania

Przeczytaj analizy, raporty i podsumowania


konsultacje społeczne

Konsultacje społeczne

 

 

zobacz dokumenty

Zobacz opracowane dokumenty

 

Zauważyłeś potencjalne nieprawidłowości lub nadużycia?

Stworzony został mechanizm umożliwiający sygnalizowanie potencjalnych nieprawidłowości lub nadużyć w wykorzystaniu środków unijnych. Wszelkie nieprawidłowości można zgłaszać za pośrednictwem adresu e-mail: naduzycia.POIS@mr.gov.pl lub z pomocą specjalnego formularza. Przyjęte rozwiązanie sprzyjać będzie realizacji projektów w sposób etyczny, jawny i przejrzysty. Chcesz dowiedzieć się więcej?

logo mobilny subregion